JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM – akcja masowego czytania
PROGRAM BERNARDO BELLOTTO - AMBASADOREM KULTURY
3 czerwca 2019 roku w Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyliśmy w finale 19 edycji programu Bernardo Bellotto – ambasadorem kultury. Największą atrakcją była gra terenowa: Pasje króla Zygmunta III. Naszym zadaniem było odnalezienie w Zamku Królewskim za pomocą wskazówek sześciu punktów, wykonanie zadań i zebranie elementów układanki. Dzięki tej zabawie dowiedzieliśmy się, że Zygmunt III Waza interesował się malarstwem, alchemią, architekturą i zegarami. Udało nam się również stworzyć drzewo genealogiczne dynastii Wazów. Na scenie w Arkadach Kubickiego mieliśmy okazję obejrzeć film o Zamku Królewskim wyreżyserowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kazuniu Polskim, teatr cieni przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lubochni oraz pokaz tańca w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Brochowie. Poza tym graliśmy w memory oraz w grę planszową o Zamku Królewskim i podziwialiśmy fotografie a także książki o Zamku stworzone przez uczniów biorących udział w projekcie. Pracownicy Działu Oświatowego Zamku Królewskiego zapewnili nam wiele atrakcji. Mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość realizowania programu Bernardo Bellotto – ambasadorem kultury również w przyszłym roku.
WYJĄTKOWA LEKCJA POLSKIEGO
17 maja 2019 roku w klasowym teatrze uczniowie klasy IV A wystawili sztukę „Kopciuszek w stylu retro”. Młodzi aktorzy wykazali się ogromnym talentem oraz kreatywnością i wspaniale odegrali swoje role. Przedstawienie uatrakcyjniły stroje przygotowane przez uczniów i oprawa muzyczna.
GOŚCIE Z RAIN
Po raz kolejny w Czerniewicach gościliśmy młodzież i opiekunów z Niemiec. W dniach od 1 maja 2019 do 11 maja 2019 roku 27 osobowa grupa uczniów Gebrüder Lachner Mittelschule z Rain i 30 uczniów Zespołu Szkół i Przedszkola w Czerniewicach realizowali program międzynarodowej wymiany młodzieży. Celem tegorocznego spotkania była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, a także przełamywanie barier, weryfikowanie stereotypów i uprzedzeń oraz uczenie tolerancji.
Uczniów z Niemiec gościły polskie rodziny mieszkające na terenie gminy Czerniewice. Zapewniły im oprócz noclegu i wyżywienia mnóstwo atrakcji m. in wycieczki po okolicy, wyjazdy na basen, na kręgle, do parku linowego i inne atrakcje sportowe.
W ramach zajęć integracyjnych w szkole zostały zorganizowane gry i zabawy terenowe, animacje językowe i zajęcia sportowe. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie z Bawarii obejrzeli pokaz polskich tańców narodowych w wykonaniu uczniów z ZSiP w Czerniewicach i wzięli udział w lekcji nauki poloneza. Polscy i niemieccy uczniowie mieli możliwość wspólnego poznawania polskiej historii i zwiedzania zabytków Krakowa, Warszawy i Torunia, a także Tomaszowa Mazowieckiego (Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła) i Czerniewic. Duże wrażenie na naszych gościach zrobiła kopalnia soli w Wieliczce, w Toruniu na warsztatach wypiekali pierniki, a w Warszawie w czasie lekcji muzealnej w Zamku Królewskim zapoznali się z obyczajami panującymi na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego i kulturą rycerską czasów średniowiecza.
Dzięki programowi międzynarodowej wymiany młodzieży dofinansowanemu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży uczniowie mieli możliwość zdobyć nowe doświadczenia, nawiązać i zacieśnić kontakty z rówieśnikami z Niemiec, a także doskonalić swoje umiejętności językowe.
OFERTA EDUKACYJNA
Pasowanie na Czytelnika 2019
Dnia 30 kwietnia 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. Pierwszaki obejrzały przedstawienie pt. "Zamieszanie w krainie bajek" przygotowane przez kolegów z klasy VII i V. Złożyły przysięgę i otrzymały pamiątkowe zakładki do książek. Był to dla nich uroczysty i ważny dzień. Od tej chwili są oficjalnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.
INFORMACJA DOTYCZĄCA EGZAMINÓW
W dniach 10-12 kwietnia 2019 r. oraz 15-17 kwietnia 2019 r. odbędą się w naszej szkole egzaminy gimnazjalne i ośmioklasistów. Dla pozostałych uczniów dni te są dniami wolnymi od zajęć edukacyjnych. Przywozy i odwozy dostosowane są do czasu trwania egzaminów.
Zdającym życzymy powodzenia!!!
SPOTKANIE Z POETKĄ WIESŁAWĄ KWIEK
Z inicjatywy pani Iwony Popek w poniedziałek 25.03.2019 r. uczniowie klas IV a, VII a i VII b mieli inną niż zwykle lekcję języka polskiego. W szkolnej bibliotece młodzież spotkała się z poetką i pisarką panią Wiesławą Kwiek. Dla gościa pobyt w naszej szkole był rodzajem podróży sentymentalnej i okazją do wielu wzruszeń. Pani Kwiek w latach 1985-1992 pracowała w Czerniewicach jako nauczycielka języka polskiego. Z rozrzewnieniem wspominała swoich wychowanków. Okazało się , że wśród słuchających są ich synowie i córki. Pani Kwiek pokazała zebranym swoje książki i opowiedziała, jak powstawały. Zachęciła do podejmowania własnych prób literackich.
Zabawa rymami na zakończenie spotkania uświadomiła uczniom, że w każdym z nich drzemie ogromny potencjał twórczy.
DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI
Dzień 21 marca 2019 roku został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłoszony Dniem Nowych Technologii w Edukacji. W związku z tym w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta matematyki, którą poprowadziła pani Monika Trzonek w klasie V c. Na lekcji została wykorzystana jedna z dwóch tablic interaktywnych Flipchart firmy Samsung, które zakupiła nasza szkoła. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji, której tematem był „Procent jako ułamek”. Bardzo chętnie rozwiązywali wszystkie ćwiczenia z wykorzystaniem możliwości flipcharta. Na zakończenie, po połączeniu tablicy z telefonem nauczyciel zrobił wszystkim obecnym wspólne zdjęcie.
http://zsip-czerniewice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=336
DZIEŃ KOBIET
Dzień Kobiet to jedno z tych świąt, których datę znają chyba wszyscy. Obchodzimy je co roku 8 marca. W tym dniu mężczyźni wręczają paniom - bukiety kwiatów, słodkości czy drobne podarunki. Dzień Kobiet ustanowiono jednak nie po to, by kupować kwiaty i „całować rączki drogich pań”, lecz aby stworzyć okazję do mówienia o równouprawnieniu płci i o osiągnięciach kobiet w różnych dziedzinach.
W dniu 8 marca 2019 r. w naszej szkole uczniowie klas 5b i 7a w sposób humorystyczny przedstawili rolę kobiet w społeczeństwie od początku powstania świata, aż do czasów współczesnych. Akademię przygotowali: M. Wójciak, E. Goleń-Sygitowicz i D. Sygitowicz. Oprawa muzyczna: Ł. Kołodziejski, dekoracje: A. Więckowska.
NIESPODZIANKA
W dniu 1 marca 2019 r. firma „JUNIOR” Jacek Prokopczyk z Przysuchy – dostawca mleka, owoców i warzyw w ramach „Programu dla szkół” udostępniła sztuczną krowę do dojenia, która stanęła w holu naszej szkoły.
Wierne odwzorowanie wymiarów oraz wyglądu „polskiej krowy” zmyliło niejednego dorosłego, nie mówiąc już o najmłodszych. Dzięki tej niezwykle widowiskowej atrakcji dzieci mogły poznać smak życia na wsi.
Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że ręczne wydojenie krowy to nie lada wyzwanie, ale zajęcie to sprawiło im wielką frajdę. Ponadto najmłodsi uczniowie otrzymali kolorowanki edukacyjne obejmujące tematykę produkcji mleka, owoców i warzyw.
ZAPLĄTANI W SIECI
W dniu 27 lutego 2019r. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły obejrzeli przedstawienie pt. "Zaplątani w sieci" przygotowane przez Grupę T z Torunia. Spektakl poruszał problem cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa dzieci w internecie. Pokazywał, w jaki sposób korzystać z telefonów i innych mediów, aby nie wpaść w sieć uzależnienia, przypominał zasady internetowego savoir-vivre’u. Toruńscy aktorzy przedstawili uczniom alternatywne metody spędzania czasu wolnego (niekoniecznie przed monitorem komputerowym czy telefonicznym) – szczególnie ważne dla nas teraz, gdy zbliża się wiosna.
Młodzi widzowie zauroczeni byli kolorowymi kostiumami aktorów, wartką akcją i ciekawymi utworami muzycznymi.
Spotkanie z aktorami Grupy T umożliwiła nam Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerniewicach, za co serdecznie dziękujemy.
100 LAT TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI
Tegoroczny finał WOŚP
13 stycznia 2019 roku odbył się kolejny, już 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku celem zbiórek, aukcji i koncertów charytatywnych był zakup sprzętu medycznego na oddziały specjalistyczne dla najmłodszych dzieci. Przez całą niedzielę kilkanaścioro uczniów z naszej szkoły, głównie klas VIII i gimnazjum, pracowało jako wolontariusze. Pod opieką pani Agnieszki Gierach kwestowali: Aleksandra Skorupińska, Milena Nowak, Maja Pietrzyk, Martyna Kępa, Martyna Kościecha, Oliwia Rochala, Sylwia Pałągiewicz, Jakub Sygitowicz, Kacper Jański, Katarzyna Kozitulska, Arkadiusz Siudziński oraz Dominik Staroński. Mimo pełnych skarbonek nie doszło do żadnych niebezpiecznych sytuacji, a uczniowie wrócili do domu zadowoleni i wzbogaceni o nowe, cenne doświadczenie.
Milena Nowak
100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI W ZSiP W CZERNIEWICACH
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie