• AKADEMIA BILARDOWA DZIECI I MŁODZIEŻY - BILARDOWE NADZIEJE OLIMPIJSKIE - KIELCE 2022

W tegorocznej edycji Akademii Bilardowej bierze udział blisko 600 uczniów szkół podstawowych w 25 ośrodkach w całym kraju. To absolutnie największa tego typu akcja w Europie, zorganizowana przez Polski Związek Bilardowy. Systematyczne zajęcia prowadzone są od czerwca tego roku. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę instruktorską oraz niezbędny sprzęt sportowy. Akcja swym zasięgiem obejmuje 9 województw. Uczestniczą w niej także młodzi bilardziści z UKS Promyk. Turniej finałowy Akademii Bilardowej BILARDOWE NADZIEJE OLIMPIJSKIE zgromadził 12 grudnia 2022 w Kielcach 102 młodych bilardzistów. Uczestnicy turnieju wykonywali ćwiczenia zawarte w książeczkach Akademii Bilardowej oraz odpowiadali na pytania dotyczące historii bilarda i osiągnięć najlepszych polskich bilardzistów. Klub UKS Promyk ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia. W roku 2016 drużyna w składzie: Joanna Moczarska, Jakub Sygitowicz i Arkadiusz Siudziński zajęła I miejsce, indywidualnie Arek był trzeci. Podobny sukces odnotowano rok później, w 2017r. Drużynę reprezentowały: Joanna Moczarska, Martyna Rybak i Amelia Marcjanik. Martyna indywidualnie zajęła III miejsce. W tym roku nasz klub reprezentowali sami chłopcy: Maciej Godala, Adrian Lewandowski, Hubert Wawryszczuk i Krystian Kielan. Emocje sięgnęły zenitu, gdy obliczono punktację.  Po raz pierwszy dwie drużyny, UKS Snikers Rękoraj i UKS Promyk uzyskały identyczny wynik 129 pkt. Indywidualnie trzech zawodników też miało taki sam wynik: 44, 43 i 42 pkt. Tak więc o zwycięstwie drużynowym i indywidualnym zdecydowała dogrywka. Starsi bilardziści ze Snikersa ostatecznie byli skuteczniejsi. I miejsce dla UKS Snikers Rękoraj, II miejsce UKS Promyk Czerniewice, III miejsce SP nr 1 Kielce. Indywidualnie I miejsce Antoni Stępień Snikers, II miejsce Krystian Kielan, III miejsce Ignacy Ruszkiewicz Snikers, IV m Adrian Lewandowski, V miejsce Maciej Godala. Do szczęścia zabrakło chłopcom jednej poprawnej odpowiedzi za 2 pkt., a tę podawał Hubert, niestety pozostali wybrali inną błędną. To i tak wspaniały wynik i należy się z niego cieszyć. Puchary i nagrody rzeczowe dla zawodników i trenerów wręczali medaliści Mistrzostw Świata Wojciech Szewczyk i Szymon Kural, prezes PZBil Dariusz Kobacki i Sekretarz Generalny PZBil Izabela Gajek. Bilardziści Promyka osobiście poznali kilku najlepszych bilardzistów Polski: Oliwię Zalewską, Wiktora Zielińskiego, Wojciecha Szewczyka, Mieszka Fortuńskiego, Radosława Babicę i Mariusza Skonecznego, którzy tego dnia rozpoczęli Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn.