• REGULAMIN ZACHOWANIA SIĘ UCZNIÓW PODCZAS PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH

• REGULAMIN ZACHOWANIA SIĘ UCZNIÓW

PODCZAS PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czerniewicach

1. Przerwa międzylekcyjna przeznaczona jest na odpoczynek, rozmowy z kolegami, posiłek, korzystanie z biblioteki, z toalety.
          2. Uczniowie bezwzględnie podporządkowują się poleceniom nauczycieli dyżurujących i innych pracowników szkoły.
          3. Uczniów obowiązuje zakaz opuszczania terenu szkoły w czasie przerw.
          4. Uczniowie zobowiązani są do przebywania podczas przerwy w rejonie sali, w której będą odbywać zajęcia, z wyjątkiem uczniów klas I-III, oczekujących na zajęcia komputerowe, których przyprowadza i odprowadza do pracowni komputerowej nauczyciel przedmiotu.
          5. Zobowiązuje się uczniów, aby tornistry ustawiali równo przy ścianie sali, w której będą odbywać się ich zajęcia.
          6. W czasie przerw nie wolno uczniom przebywać w salach lekcyjnych, chyba że z uczniami w klasie przebywa nauczyciel.
          7. Zobowiązuje się uczniów do zwrócenia szczególnej uwagi podczas przechodzenia przy drzwiach z uwagi na otwieranie się ich na zewnątrz.
          8. Uczniów obowiązują zasady bezpiecznego poruszania się po schodach - spokojnie wchodzą i schodzą zawsze prawą stroną.
          9. Czas przerwy uczniowie spędzają w sposób sprzyjający relaksowi i odprężeniu. W szczególności zabrania się w tym czasie:
            1. biegania po korytarzach i schodach,
            2. hałasowania (krzyki, piski, gwizdy),
            3. stosowania agresji fizycznej i psychicznej (popychanie, kopanie, bicie, podstawianie nóg, przezywanie, obrażanie, wyzywanie itp.),
            4. stwarzania sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu (otwierania i wychylania się z okien, siadania na parapetach, schodach i półpiętrach),
            5. przebywania w korytarzykach przed biblioteką i przy wejściu do sal 28 i 29,
            6. śmiecenia, niszczenia mienia i sprzętu szkolnego,
            7. noszenia przy sobie niebezpiecznych dla życia i zdrowia przedmiotów (noże, nożyczki, szpileczki, pinezki, cyrkle itp.).
          10. Z toalet korzysta się tylko i wyłącznie w sprawach związanych z higieną i potrzebami fizjologicznymi. W toaletach nie wolno: jeść posiłków, niszczyć armatury łazienkowej, chlapać wodą, wylewać mydła, uzupełniać zeszytów, przebywać w toaletach płci przeciwnej, przepychać się w drzwiach.
          11. W toaletach i na korytarzach należy zachowywać czystość.
          12. Obowiązuje uczniów absolutny zakaz korzystania z urządzeń do rejestracji obrazu i dźwięku na terenie szkoły (w razie złamania tego punktu regulaminu sprzęt taki zostaje zabrany i przekazanyrodzicowi/prawnemu opiekunowi po przybyciu do szkoły, po jego odbiór). Powyższe przedmioty uczeń przynosi na swoją odpowiedzialność.
          13. Podczas przerw obiadowych do jadalni schodzą tylko ci uczniowie, którzy korzystają ze stołówki. Zobowiązani są do ustawienia plecaków równo pod ścianą przed wejściem i kulturalnego oczekiwania na posiłek.
          14. O problemach, konfliktach, sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, zauważonej dewastacji i obecności osób postronnych uczniowie niezwłocznie informują dyżurującego nauczyciela lub innego pracownika szkoły.
          15. Podczas przerwy uczniowie mogą przebywać na placu przed szkołą przy sprzyjającej aurze tylko pod opieką nauczyciela. W trakcie pobytu na placu rekreacyjnym uczniowie powinni znajdować się wyłącznie w zasięgu wzroku nauczyciela dyżurującego. Podczas przerwy przed szkołą uczniom nie wolno:
            1. wchodzić na ławki,
            2. niszczyć roślinności,
            3. chować się za krzewami i za budynkiem szkoły,
            4. przebywać na parkingu samochodowym,
            5. jeździć rowerem,
            6. wspinać się na ogrodzenie i drzewa.
          16. Po dzwonku na lekcję uczniowie zobowiązani są ustawić się w pary przed wyznaczoną salą lekcyjną i oczekiwać w spokoju na nauczyciela.
          17. W razie nieobecności nauczyciela, przewodniczący klasy zgłasza to Pani wicedyrektor szkoły lub innemu nauczycielowi.