• DLA UCZNIÓW - JAK SIĘ UCZYĆ

Kilka wskazówek dla wszystkich, czyli jak się uczyć?

KTO się będzie uczył ? Ja!

DLACZEGO ? Bo to ważne dla mojej przyszłości.

KIEDY ? Codziennie po troszeczku. Jeżeli przez kilka dni nic nie robimy, materiał się spiętrza, trzeba sporo nadrabiać i to wszystko staje się nieprzyjemne. Trzeba sobie tak zorganizować czas, aby zrobić wszystko związane ze szkołą i żeby został jeszcze czas na inne zajęcia.

GDZIE ? Gdzie chcesz, gdzie ci wygodnie, gdzie najlepiej się skupisz.

CZEGO się uczyć ? Lepiej określać sobie, co się chce osiągnąć niż wyznaczać czas, jaki się poświęci danemu przedmiotowi. Dobrze jest przeplatać mniej interesujące przedmioty z tymi, które nas interesują. Nie wolno zaniedbywać przedmiotu, który uważamy za nudny i męczący ! Zaniedbywanie podstawowych przedmiotów może się odbić na innych, przy których wymagane są te umiejętności.

JAK się uczyć? Wyrabiać w sobie samodyscyplinę i robić we właściwym czasie to, co się musi zrobić.

Starać się podchodzić do nauki z ochotą, poświęcać nauce wystarczająco dużo czasu, ale nigdy tyle, by stała się nudnym obowiązkiem. Ucząc się dłużej robić przerwy.

Nawyki skutecznego uczenia się:

Właściwa pora

• Między 13 a 15 gwałtownie spada koncentracja, dlatego nie odrabiaj lekcji zaraz po powrocie ze szkoły. Co 30-45 minut rób przerwy (lepiej kilka krótkich niż jedną dłuższą) – napij się czegoś, posłuchaj muzyki.
          • Skoncentruj się na tym, czego masz się nauczyć. Powiedz sobie wyraźnie: “Teraz będę się uczyć” i wytrwaj w tym postanowieniu.
          • Wyznacz sobie nagrodę za punktualne rozpoczęcie i zakończenie pracy.
          • Bądź zainteresowany tym, czego się uczysz. Lepiej pamiętamy to, co nas ciekawi.

Skojarzenia

• Najtrudniejszy materiał możesz łatwiej przyswoić dzięki kojarzeniu wiadomości z obrazami np. z fizyki – pojęcie “ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne” należy powiązać z balonem, który napompowany takim powietrzem leci w górę.
          • Ucząc się, staraj się kojarzyć nową wiedzę z wiadomościami juŜ przyswojonymi.
          • Szukaj śmiesznych skojarzeń. Ułatwia to zapamiętywanie.
          • Podczas nauki nie zapominaj o tworzeniu wierszyków i rymowanek. Są pomocne w zapamiętywaniu wielu szkolnych wiadomości.

Bardzo ważne – urozmaicenia

• Nie wolno zbyt długo koncentrować się na jednym temacie. Najlepiej “skakać” po przedmiotach (np. po matematyce historia, później przyroda).

Porządek

• W bałaganie zbyt wiele czasu traci się na szukanie potrzebnych rzeczy.

Wszystkimi zmysłami

• Wykorzystuj wszystkie możliwe “kanały” ( wzrok, słuch, dotyk ).
          • Ucząc się używaj słuchu, wzroku i ręki – uważnie czytaj, głośno powtarzaj, pisz albo rysuj.
          • Ucząc się, wybieraj ważne informacje, rób notatki, podkreślaj najważniejsze fragmenty na kolorowo.

Zawsze planowo

• Zapisuj w kalendarzu wszystkie terminy klasówek, referatów, egzaminów itp. Warto także zaznaczać terminy dyskotek, urodzin, koncertów itp. Aby uniknąć zbitki: wieczorem impreza, a następnego dnia klasówka.
          • Bardzo ważne jest planowanie nauki: jakie mam jutro lekcje? Co mam zadane z tych przedmiotów? Co jeszcze mam na jutro przygotować?

Powtórki

• Powtórz materiał po klasówce. Nie ma lepszego sposobu na ugruntowanie wiedzy.
          • Ucz się ze zrozumieniem. Najlepiej powtarzaj przeczytany materiał własnymi słowami.
          • Najłatwiej zapamiętujemy początek i koniec jakiegoś materiału, najtrudniej środek.

Zgrana paczka

• Jeśli w klasie psują się stosunki, pogarszają się także wyniki w nauce. W takich sytuacjach najlepiej byłoby wydobyć na światło dzienne powód konfliktu i szybko się z nim uporać.
          • Wśród przyjaciół łatwiej się uczyć, a energię lepiej zużyć na pracę, niż na spory.

UCZ SIĘ SYSTEMATYCZNIE, NIE ODKŁADAJ PRACY! CODZIENNE, SYSTEMATYCZNE POWTÓRKI SĄ SKUTECZNIEJSZE NIŻ KILKUGODZINNA NAUKA NA DZIEŃ PRZED KLASÓWKĄ.

Prace domowe

• Na początek łatwe zadania, potem trudniejsze ćwiczenia, na koniec zostawiamy najprostsze prace.
          • Dobrze jest powtarzać w domu materiał z lekcji jak najszybciej po ich zakończeniu –warto odrabiać wszystkie lekcje tego samego dnia, którego były one w szkole (aż 80% zapominamy podczas pierwszych 24 godzin).
          • W miarę możliwości należy przerabiać kolejno po sobie przedmioty jak najmniej podobne do siebie; zaś zadania pisemne przeplatać z ustnymi.