• PRACOWNIA EKOLOGICZNA

• Sprawozdanie z działań Programu Ekologicznego „Moja ekoprzygoda”

realizowanych w ZSiP w Czerniewicach w roku szkolnym 2014/2015

z wykorzystaniem pracowni utworzonej przy udziale środków z WFOŚiGW w Łodzi

w ramach Konkursu pn. „Moja wymarzona ekopracownia”

Utworzenie nowoczesnej ekopracowni i oddanie  jej do użytkowania ułatwiło realizację działań Programu Ekologicznego i uzyskanie zaplanowanego efektu ekologicznego.

W trakcie realizacji zajęć ekologicznych wykorzystywane były zakupione do pracowni pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny. Wykorzystywano również pomoce dydaktyczne, które szkoła posiadała już na wyposażeniu. Realizowany program uwzględniał przede wszystkim zagadnienia z zakresu przyrody, ekologii i ochrony środowiska. Treści programu zgodne z podstawą programową były realizowane podczas zajęć dydaktycznych przyrody, biologii, geografii, chemii i fizyki.

Działania ekologiczne obejmowały również wyjścia w teren, prowadzenie obserwacji, doświadczeń i badań, uczestnictwo w akcjach, wycieczkach i imprezach, organizowanie wystaw, konkursów, spotkań itp.

W programie uczestniczyli uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum. W niektóre podejmowane działania  włączali się  wszyscy uczniowie szkoły.

Program dał możliwość wykorzystania takich metod i form pracy, które w codziennej pracy z uczniem są niemożliwe ze względu na ograniczony czas lekcji.

Głównymi założeniami prowadzonych zajęć było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, doskonalenie umiejętność wykonywania doświadczeń, prowadzenia obserwacji i badań, kształtowanie właściwego stosunku do przyrody, uwrażliwianie na jej piękno, dostrzeganie przejawów negatywnej działalności człowieka wobec przyrody i jej skutków oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Program upowszechniał również formy aktywnego wypoczynku i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcał do dbania o własne zdrowie.

Podczas zajęć w ekopracowni wykorzystywano różne metody pracy z uczniem m.in. obserwacje mikroskopowe, prezentacje multimedialne, projekty edukacyjne, pokazy, doświadczenia, pogadanki, dyskusje, quizy. Uczniowie korzystali z albumów roślin i zwierząt, czasopism przyrodniczych, atlasów, map, słowników biologicznych. Nieocenioną pomocą okazała się tablica interaktywna. Możliwość korzystania z e-booków, eduromów, filmów, plansz interaktywnych, prezentacji multimedialnych, a także możliwość sprawdzenia i utrwalenia wiadomości dzięki ćwiczeniom i grom interaktywnym podniosły atrakcyjność zajęć przyrodniczych. Uczniowie łatwiej mogli zrozumieć i przyswoić sobie różne zagadnienia przyrodnicze, doskonalić umiejętności oraz kształtować świadomość ekologiczną.

W roku szkolnym 2014/2015 oprócz realizacji zajęć zaplanowanych w Programie Ekologicznym „ Moja ekoprzygoda” podjęto wiele dodatkowych działań ekologicznych.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w następujących działaniach:

akcje_i_imprezy_ekologiczne.ppt

wycieczki_przyrodnicze.ppt

spotkania_z_ciekawymi_ludzmi.ppt

udzial_w_konkursach_ekologicznych.ppt

zajecia_przyrodnicze_w_najblizszej_okolicy_i_ekopracowni.ppt

Badania_doswiadczenia______i_eksperymenty_przyrodnicze.ppt

MOJA EKOPRZYGODA” w Zespole Szkół i Przedszkola w Czerniewicach

Przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Gminy Czerniewice w Zespole Szkół i Przedszkola w Czerniewicach zostało zrealizowane zadanie pn:. Utworzenie pracowni przyrodniczej „MOJA EKOPRZYGODA” w Zespole Szkół i Przedszkola w Czerniewicach.
          Całkowita wartość zadania: 43.584,00 zł, kwota uzyskanego dofinansowania z WFOŚiGW - 39.274,00 zł.
          W ramach realizowanego zadania do szkoły zakupione zostały:
          1. pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacja ekologiczną min.: mapy, programy multimedialne, itp.
          2. sprzęt audiowizualny, laptop, tablica interaktywna, wizualizer
          3. wyposażenie pracowni min.: stoliki, krzesła, rolety, drzwi, itp.
          Ponadto w pracowni zostały przeprowadzone prace remontowe polegające na malowaniu ścian, położeniu tynku strukturalnego, położeniu fototapety, wymianie grzejników c.o., oraz wymieniono oświetlenie ekopracowni.

Efekty ekologiczne będą osiągane poprzez:

1. Realizację haseł z podstaw programowych przedmiotów przyrodniczych tj. biologia, chemia, geografia, fizyka oraz przyroda, jak również edukacje ekologiczną w ramach godzin wychowawczych z wykorzystaniem zasobów pracowni.
          2. Włączanie młodzieży w akcje ekologiczne:
          •  "Sprzątanie Świata",
          • wolontariat na rzecz schroniska bezdomnych zwierząt w Tomaszowie Maz.,
          • zbiórka makulatury,
          • segregacja odpadów,
          • obchody Dnia Ziemi, Dnia Czystości Wód, Dnia Ochrony Zwierząt.
          3. Organizowanie konkursów o tematyce ekologicznej:
          • konkurs przyrodniczy pod hasłem "Mój las",
          • Olimpiada Wiedzy Ekologicznej,
          • Konkurs Ogólnopolski Ekoplaneta.

4. Prowadzenie zajęć edukacyjnych w terenie z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych:

• analiza bioróżnorodności wybranego lasu w okolicach Czerniewic - zajęcia terenowe,
          • wycieczki dydaktyczne do Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, Oczyszczalni Ścieków w Żydomicach, Reaktora Atomowego w Świerku,
          • badanie gleby, wody, powietrza, zawartości ozonu w naszej okolicy.