STRONA GŁÓWNA

UCZNIOWIE W BAWARII ZAJĘCIA W RAMACH PROGRAMU "BERNARDO BELLOTTO AMBASADOREM KULTURY" MAJÓWKA NA WESOŁO PROJEKT "ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ" WYCIECZKA KLAS IV-V DO WROCŁAWIA Z WIZYTĄ W TOMASZOWSKIEJ KOMENDZIE POLICJI DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ KONSULTACJE I ZEBRANIE Z RODZICAMI WARSZTATY NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE Mikołajki 2017 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA WARSZTATY NA ZAMKU KRÓLEWSKIM WYBORY SAMORZĄDU SZKOLNEGO GIMNAZJUM PROGRAM DLA SZKÓŁ SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017 KALENDARZ KALENDARZ IMPREZ Rozkład godzin lekcyjnych w roku szkolnym 2017/18 GRONO PEDAGOGICZNE - ROK SZKOLNY 2017/18 Wymiana polsko-niemiecka 2017 "SĄD NAD PAPIEROSEM" Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem!" ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Wycieczka do Warszawy Dzień Ziemi 2016 Wymiana polsko-niemiecka ZAJĘCIA W ZAMKU KRÓLEWSKIM WYCIECZKA GNIEZNO-BISKUPIN-POZNAŃ INTERAKTYWNE WARSZTATY „NTV-TELEWIZJA NASTOLATKÓW” DRUGI OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W NASZEJ SZKOLE WYCIECZKA DO WROCŁAWIA 12.11.2015 r. ZAJĘCIA W ZAMKU KRÓLEWSKIM "Mówimy "NIE" dopalaczom" CENTRUM NAUKI KOPERNIK I TVP DZIEŃ ZIEMI PRACOWNIA EKOLOGICZNA

UCZNIOWIE W BAWARII

Uczniowie z Czerniewic z wizytą w Bawarii

W dniach 05.05.2018-14.05.2018 30 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół i Przedszkola    w Czerniewicach wraz z opiekunami (Renatą Jakubczyk, Iwoną Popek, Małgorzatą Wasiak) wzięła udział w projekcie międzynarodowej wymiany młodzieży. Po raz kolejny organizatorem wymiany była nauczycielka języka niemieckiego – Barbara Stanisławska. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży Warszawie. Gospodarzem tegorocznej wymiany była Gebrüder- Lachner Mittelschule w Rain, w Bawarii. Nasi uczniowie w czasie 10- dniowego pobytu mieszkali w rodzinach niemieckich, dzięki temu mieli okazję poznać zwyczaje naszych niemieckich sąsiadów i doskonalić swoje umiejętności językowe. Program wizyty przygotowany przez niemieckich nauczycieli był  bardzo atrakcyjny i różnorodny.  Duże wrażenie na młodzieży zrobiło średniowieczne miasteczko Nördlingen, zbudowane  w kraterze powstałym po uderzeniu meteorytu. Z uwagą wysłuchali przewodnika – pracownika Muzeum Geologicznego, który opowiadał o ekspozycji dotyczącej tego wydarzenia. Z wieży Daniela obejrzeli panoramę miasta i obrzeża krateru.

Wiadomo, że Niemcy kojarzą się z niezawodnymi samochodami i świętem piwa Oktoberfest. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią niemieckiej motoryzacji, zwiedzając Muzeum Audi w Ingolstadt, ponadto poznali proces warzenia piwa i funkcjonowanie jednego z ciekawszych browarów w Bawarii w miejscowości Abensberg, w którym kulturę piwa i sztukę połączył wizjoner i artysta Hundertwasser. Kolejną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Dunaju.

Na długo pozostaną w pamięci uczniów przepiękne alpejskie krajobrazy i wspaniałe widoki, rozciągające się z zamku Ludwika II Bawarskiego Linderhof. Duże wrażenie zrobiły także zamki Neuschwanstein i Hohenschwangau, a przede wszystkim kościół pielgrzymkowy zaliczany do UNESCO -Wieskirche.

Polscy uczniowie mieli również okazję poznać zabytki Augsburga. Duże zainteresowanie wzbudziło socjalne miasteczko, funkcjonujące do dziś, wybudowane przez bogatych kupców Fuggerów w XVI wieku.

Wspólne wycieczki i wyjazdy, pobyt w rodzinnych domach niemieckich uczniów, zajęcia zorganizowane w szkole sprzyjały nawiązaniu nowych znajomości i zawarciu przyjaźni. Polscy i niemieccy uczniowie bardzo szybko przełamali barierę językową i rozmawiali o atrakcjach turystycznych, historii, przyrodzie, muzyce, sporcie, sposobach spędzania wolnego czasu, podobieństwach i różnicach między naszymi krajami. Zacieśnianiu kontaktów sprzyjały takie imprezy jak dyskoteka, zajęcia sportowe, a także wspólne grillowanie wraz z rodzinami goszczącymi, w czasie którego Polacy mieli okazję spróbować niemieckich potraw regionalnych.

Niemieccy „rodzice” byli bardzo życzliwi,  gościnni i robili wszystko, by nasi uczniowie czuli się jak u siebie. Chcąc uprzyjemnić i uatrakcyjnić pobyt polskiej młodzieży w Bawarii, rodziny goszczące organizowały wyjazdy w Alpy, do Monachium, mecze piłki nożnej, wycieczki rowerowe po okolicy.

Uczestnicy wymiany spotkali się również z burmistrzem Rain, który zapoznał polskich uczniów z historią miasta, sytuacją mieszkańców i  swoimi obowiązkami, odpowiadał także na pytania uczestników spotkania i zachęcał do spędzania wolnego czasu w miejscu, które jest wizytówką Rain,    a mianowicie w  Dehner Blumenpark.

Życzliwość gospodarzy, wspaniała atmosfera, liczne atrakcje turystyczne, ciekawe zajęcia, towarzyskie spotkania…. Wszystko to sprawiło, że pobyt w Rain był wyjątkowy i na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli z Czerniewic.

• Zespół Szkół i Przedszkola w Czerniewicach ul.Mazowiecka 88
    97-216 Czerniewice ul. Mazowiecka 88