• Wymiana polsko-niemiecka

• WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

W dniach 29.04 – 8.05.2016 r. trzydziestu czterech uczniów z naszego gimnazjum uczestniczyło w międzynarodowym projekcie wymiany szkolnej. Wyjazd poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania pod kierunkiem nauczycieli wspierających projekt.

Miejscem docelowym było miasto Rain, w którym znajduje się nasza szkoła partnerska. Uczniowie mieszkali w domach rodzinnych niemieckich uczestników spotkania. Rodziny te organizowały naszym uczniom wiele atrakcji: wycieczki krajoznawcze, zabawy, spacery, wspólne grillowanie, uroczystości rodzinne i udział w festynach. Sprzyjało to lepszemu poznaniu oraz nawiązywaniu przyjaźni.

Młodzież miała możliwość  wspólnie zwiedzać miasto Rain, jak również wziąć udział w interesującym spotkaniu z jego burmistrzem. Kolejnym punktem programu był klasztor benedyktynów w Ochsenhausen.Uczniowie obejrzeli tu również konną paradę miejską. Z tego też miejsca odjechali zabytkową kolejką  do Warthausen. Spędzili też niezapomniane chwile nad jeziorem Federsee słuchając różnych ptasich odgłosów.

Inną atrakcją było zwiedzanie browaru w Abensberg, skąd udali się do  Weltenburg. Z tego miejsca  płynęli statkiem po Dunaju do Kelheim, gdzie mieli możliwość podziwiać przepiękną panoramę roztaczającą się przed nimi. Jednocześnie zwiedzili wewnątrz budowlę – Befreiungshalle znajdującą się na wzgórzu –Michelsberg.

Uczestnicy zwiedzili także najczęściej odwiedzany przez turystów zamek bajkowy Neuschwanstein, który wywarł na nich niezapomniane wrażenia. Obejrzeli również i wysłuchali niezwykle ciekawej historii kościoła Wieskirche należącego do światowego dziedzictwa kultury –UNESCO.

W przedostatnim dniu wyjazdu zwiedzili miasto Augsburg i znajdującą się w nim dzielnicę Fuggerei.

Gimnazjaliści brali także udział w wielu zawodach i grach sportowych, co służyło lepszej integracji i poznawaniu się. Mieli też okazję wspólnie zagrać w kręgle w klubie sportowym. Wszystkim towarzyszyły wspaniałe emocje i  doskonałe nastroje. Wieczorem wszyscy uczestnicy wymiany, nauczyciele, rodziny goszczące oraz sponsorzy spotkali się na wspólnym grillowaniu. Po posiłku polscy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno-wokalne w obydwu językach.

Szczególnie ważne były kontakty z niemieckimi rówieśnikami. Wiele z nich zaowocowało dalszymi przyjaźniami. Nawiązane podczas spotkania znajomości z rówieśnikami są nadal utrzymywane. Młodzież kontaktuje się za pomocą facebooka, sms-ów, e-maili.

Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili wyjazd do Niemiec. Niektórzy nazwali spotkanie ze swoimi sąsiadami jako przygodę swojego życia. Uczestnicy byli zachwyceni miłym i gościnnym przyjęciem przez niemieckie rodziny. Wszyscy zachęcają młodszych kolegów do udziału w międzynarodowym projekcie wymiany szkolnej.

Dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu.